טיפים לטיסה לחו”ל – ביטוח, איך לארוז מזוודה ומה עושים עם הילדים?

החופש הגדול בעיצומו…

משפחות רבות טסות לחו”ל. אז, האם גם אתם טסים בקרוב לחו”ל?

עם הילדים? בלעדיהם? תארזו לבד? יש לכם ביטוח? ו… שאלה חשובה שאולי לא חשבתם עליה: האם ביתכם מוגן בפני נזילות, גם אם אין לכם ביטוח דירה?

יפעת רייטר, סמנכ”לית  ביטוחי תאונות אישיות, חיים ובריאות ב AIG סיפקה לנו מידע רב וחשוב:

אם עד היום חשבתי, שכשאני טסה לחו”ל מספיק להפעיל את הביטוח שכרטיס האשראי נותן לי, אז אחרי מה שיפעת אמרה אני אחשוב יותר מפעמיים בפעם הבאה שאטוס…

למה? כי אם בטיול לחו”ל משהו חלילה משתבש, בחירת הביטוח תשפיע עליכם ועל מי שאיתכם…

יפעת הסבירה שחשוב להתאים את סוג הביטוח לאופי של הטיול שבחרתם…

אם אתם יוצאים לנהיגה על פורד מוסטאנג…

פורד מוסטא

או על מזארטי אולי?

מזארטי

יש מצב שתסעו במהירות גבוהה על פרארי ספיידר 458?

פרארי ספיידר 458 - אם איני טועה

או אולי בכלל אתם לא מהטיפוס של נהגי מירוצים, אלא אתם יוצאים לטיול של בטן-גב…

בטן גב

צימר מפנק…

צימר מפנק

חוף הים, שמש…

חופשה בים

אם אתם הולכים לצלול עמוק עמוק…

ברווזון צולל

או אם אתם בטיול רגוע עם הקטנטנים

תינוקות ובקבוקים

הולכים לרדוף אחרי דובים? תחשבו טוב איזה ביטוח אתם צריכים…

דוב

אז עכשיו ברצינות, התאימו את הביטוח לסוג החופשה שלכם.

נשים בהריון?

יפעת הסבירה כי אישה בהריון היוצאת לחופשה בחו”ל צריכה לוודא כי רכשה ביטוח ייעודי, המעניק כיסוי למצבים הקשורים להריון ואשר עלולים לקרות באופן בלתי צפוי במהלך השהות בחו”ל. הוצאות רפואיות במקרים של לידה מוקדמת, הוצאות הקשורות בטיפול או אשפוז של הוולד. יש לוודא שחבילת הביטוח מעניקה כיסוי הן לעובר והן לאישה ההרה. יש לוודא שהכיסוי הביטוחי מותאם לשבוע ההיריון. המקסימום שניתן הנו עד שבוע 32 להריון.

אם אתם או אתן לוקחים כדורים…

כדורים

שימו לב לבחור בביטוח מתאים לכם!

הגורם המשפיע ביותר על רכישת ביטוח נסיעות הוא הוצאות רפואיות והטסה רפואית לישראל. ישנם מקרים בהם מצבו הרפואי של המבוטח, השוהה בחו”ל, מצריך את העברתו לישראל לצורך קבלת המשך טיפול רפואי. העברת המבוטח מצריכה לעיתים הטסה עם ליווי של צוות וציוד רפואי, המותאמים למצב הבריאותי שלו. אלו עשויים להסתכם בעלויות כספיות גבוהות מאוד. חשוב מאוד לוודא, שפוליסת הביטוח כוללת כיסוי להטסה רפואית לישראל. במקרה כזה, זכאי המבוטח שהתאשפז או שפונה לישראל במהלך הטיול בחו”ל להחזר הוצאות עבור הטסת ילדיו מחו”ל בחזרה לישראל.

בנוסף, אם לפי המלצת רופא, מצבו הבריאותי אינו מאפשר את חזרתו של המבוטח לישראל, והוא נדרש להאריך את תקופת שהותו בבית מלון בחו”ל, יש לבדוק האם הביטוח מעניק כיסוי עבור ההוצאות בגין השהות הנוספת במלון בחו”ל, הן למבוטח והן למלווה. מקרים אלו רלוונטיים במיוחד בפוליסות משפחתיות וזוגיות, שכן אירוע שמצריך הפעלת פוליסת נסיעות לחו”ל עבור אחד מבני המשפחה, משפיעה מן הסתם על כל בני המשפחה.

מה לגבי גניבת מטען?

זה המטען שלי - התרחקו...

חשוב להשגיח במהלך הנופש על דברים יקרי ערך, כגון תכשיטים, מצלמות או ציוד מחשב. במידה והמטען נגנב, פנו לתחנת המשטרה בחו”ל ובקשו אישור על גניבת המטען. במקרה של גניבה או אובדן מטען שהיה באחריות צד שלישי, כדוגמת חברת תעופה, על המבוטח לדווח על כך לנציג חברת התעופה בשדה התעופה ביום האירוע, ולקבל אישור בכתב על הגניבה/ האבדה. במקרה של גניבת או אובדן הדרכון בחו”ל, יש לגשת לתחנת המשטרה המקומית בחו”ל, לדווח על המקרה ולקבל אישור משטרה על הגשת תלונה בגין גניבת/אבדן הדרכון. עם אישור זה יש לגשת לנציגות הישראלית הקרובה, ולבקש שתנפיק מסמך נסיעה חלופי, שישמש כדרכון. בכל מקרה, מומלץ לסרוק את הדרכון וכרטיסי הטיסה ולשמור את הסריקה כקובץ דיגיטלי.

עוד משהו שחשוב לדעת, וקשור דווקא לדירה שאנחנו משאירים לאחור בעת יציאה לחופש: רבים מהישראלים אינם רוכשים ביטוחי דירה, וכך, הבית נותר ללא כיסוי ביטוחי במהלך השהות בחופשה. על מנת לספק למטיילים “חופשה בראש שקט,” חברת הביטוח AIG ישראל מציעה ללקוחות, שרוכשים ביטוח נסיעות לחו”ל, ביטוח דירה ייעודי שיאפשר ליהנות מחופשתם בראש שקט. הפוליסה הייחודית מעניקה אפשרות לכיסוי ביטוח לדירה ללקוחות שטסים לחו”ל ואשר אין ברשותם ביטוח דירה. את הפוליסה, שניתן לקנות רק בצירוף פוליסת ביטוח נסיעות לחו”ל, אפשר לרכוש לפרקי זמן של ימים, להבדיל מהפוליסות הקיימות בשוק, המחייבות  את הלקוח לרכוש ביטוח למינימום של שנה.

מה לגבי אריזת מזוודה וחופשה יותר נעימה ומאורגנת?

אתחיל בסרטון קצר וקולע, שממנו תוכלו ללמוד כמה טכניקות שימושיות וקלות – איך לארוז מזוודה?

אילנית ארז האלופה מסבירה… אילנית עומדת בראש קבוצת ‘הצפרדעים המקפצות’, ומעבירה סדנאות בנושאי סדר וארגון

הנה עוד כמה טיפים של אילנית ארז, שתסדר לנו את החופשה…

** כמה תיקים לקחת לחופשה?

תלוי במספר הנוסעים ובגילם. ענו על על השאלה: “האם כל אחד מבני המשפחה ירצה לסחוב תיק משלו?”

מזוודה קשיחה היא מסודרת יותר ולעיתים קרובות יש לה גלגלים. היתרון הגדול של תיק רך הוא שאפשר למלא אותו עוד ועוד, וכמובן שאפשר לשאת אותו על הגב. נשיאה על הגב טובה במיוחד לאימהות עם עגלה או עם תינוק. אילנית ממליצה בכל מקרה כי בתיק היד שלכן תחזיקו כלי רחצה חיוניים, בגדים ותחתונים להחלפה, משקפיים מכל הסוגים, נוזלים לעדשות (אם יש), תרופות וכל דבר שבלעדיו תרגישו אומללים לבלות לילה אחד.

** כיצד יש לשמור על הבגדים?

שימו בין הבגדים דפים של מייבש כביסה, כך יישמר ריח רענן וגם יימנעו קמטים.

ומה עושים עם בגדים במהלך הטיול שמיועדים לכביסה? אילנית ממליצה שבגדים שנלבשו וצריך לכבס אותם, יש לשמור בשקיות ניילון ממוינות לפי הצבעים, כך הרבה יותר קל לטפל בכביסה כאשר חוזרים הביתה או כשמגיעים למקום שבו מכבסים בחופשה.

ומה לגבי בקבוקים שתכולתם עלולה להישפך?

ישנן כמה שיטות שונות: סגרו את הבקבוקים על ידי ניילון נצמד או נעלו אותם בשקיות ננעלות. כדי למנוע ממברשת השיניים להירטב מהשמפו, יש לגלגל אותם בתוך מגבת מקופלת ולארוז בתיק היד.

ולגבי תכשיטים: כדי שהשרשראות לא יסתבכו זו עם זו, יש לארוז אותן בקופסת תרופות או על ידי השחלתן לתוך קש שתיה.

שרשרת - איך לקחת לטיול

כדי לשמור על העגילים כך שיישארו בזוגות, אפשר לתקוע אותם בתוך חורים בכפתור.

** ילדים?

הכינו ערכות בילוי לילדים, למשך הטיסה, ולנסיעות עצמן. בערכה הכניסו קלסרים, טושים, דפים ומספריים. הכינו לנסיעה גם קופסאות עם תאים שתוכלו להכניס בהם חטיפים, משחקים קטנים או ירקות חתוכים.

ואם כבר בילדים עסקינן, רות גנאל, מאמנת משפחתית, מנחת קבוצות הורים ומקימת תיאטרון חינוכי “מהנאה להנעה” נתנה טיפים לטיול עם ילדים בגילאים שונים:

השאלה הראשונה שרות ממליצה לשאול היא האם בכלל לקחת את הילדים איתנו לחו”ל. מומלץ להתחשב בגיל הילדים, במסוגלות ההורית להתמודד איתם “מסביב לשעון” ובדינמיקה המשפחתית.

החופשה היא למעשה מראה המשקפת את מערכת היחסים בבית, ואף מקצינה אותה. אם יש לנו ילד רגיש מאד לשינויים, שכל שינוי לו”ז מערער אותו, חשבו כמה שינויים וגמישות נדרשים ממנו בנסיעה. דוגמא אחרת: משפחה שבה יש שתי אחיות שרבות זו עם זו ללא הרף. בבית אפשר לשלוח כל אחת לחדרה ואילו כשיושבים דחוסים ברכב אחד לנסיעה של כמה שעות, אם אין להן מנגנון להבלגה, התעלמות, הומור וגישור – הנסיעה תהפוך לסיוט.

רות מדגישה כי חשוב לצאת לחופשה הזו עם ציפיות מותאמות: זה לא יהיה ממש חופש, וגם לא יאפשר לכם לסמן “וי” על  חופש זוגי ורומנטי אבל זה בהחלט ייתן מענה להרבה דברים אחרים.

 

אז מה נרוויח מטיול עם הילדים?

ראשית, אפשרות לבילוי זמן רצוף וארוך יחד. בהתחשב בכמות השעות שהורים וילדים מבלים בנפרד בחיים המודרניים, זוהי הזדמנות להשלים פערים, להיות יחד בנינוחות בלי למהר לאנשהו, להקשיב לסיפורים הקטנים וכו’.

זו הזדמנות לגיבוש משפחתי- הזמן בו נצברים סיפורים למורשת המשפחתית, זיכרונות ממקומות או אנשים שפגשתם שיהפכו למיתולוגיות .

הזדמנות ללמידה– ילד בחול נחשף לאינסוף תופעות חדשות ויכול להעשיר את השפה, עולם המושגים  והידע הכללי שלו..

ולסיום: הזדמנות לתרגול עצמאות, אחריות ושותפות – של הילדים בתכנון ובהצלחת הטיול.

 

הנה כמה המלצות של רות:  

רק תכנון קפדני יאפשר ספונטניות– הזמינו מראש מקומות לינה (לא נעים ולא מתאים להיתקע עם ילדים עייפים ורעבים ברחוב ולהתפשר על רמה או מחיר).

בדיקה מדוקדקת מראש של חודשי פעילות, ימים ושעות לאטרקציות (שימו לב לימי שבתון/ חג).

להסכים לוותר-  ביום עמוס מדי אפשר לוותר על האטרקציה השלישית ולפעמים פשוט ליהנות מגן שעשועים על הדרך.

רעב – ילדים רעבים הם פחות ידידותיים לסביבה. תמיד לצאת עם פירות, להכין סנדביצ’ים בבוקר, להחזיק חטיפים קטנים שיעודדו מצב רוח שפוף, לקחת בחשבון את “רעב שדה התעופה”.

סוגיית המסכים – כאן צריך לגשר על הפער שבין הרצוי למצוי. הילדים קטנים? השתדלו לא לאפשר מסכים בכלל. יש לכם עסק עם מתבגרים מכורים? הגדירו מראש זמנים ברורים שבהם מסכים מקובלים וזמנים שבהם הם לא מוזמנים להיות חלק מהחוויה. הגדרתם כאלו? תנו דוגמא אישית ועמדו על הכללים.

אוטו- קחו דיסקים עם שירים שמחים שתשירו יחד, הכינו רשימת רעיונות למשחקי אוטו- למניעת שעמום וקיטורים.

התיעוד– הוא חשוב אך לא למענו נוסעים. לעיתים הצורך לתעד ולצלם  משתלט על היכולת להיות ברגע, להנות. כמו כן, הימנעו  מלהעלות מידע שוטף לפייסבוק על מיקומכם (על שפת הבריכה, כוס יין ביין) מאחר ויש גנבים ששיטת העבודה שלהם לאיתור בתים פנויים שואבת מידע בדיוק כך.

מה עוד לקחת בחשבון- חריגה בתקציב, רגעי משבר (כשלא קונים…), בכי של סוף יום ועייפות, מריבות בין אחים, תסכול של הורים שציפו לאסירות תודה וקיבלו קיטורים.

לסיום, כמו שממליצים לנו להיות קלים במשקל שאורזים, מומלץ לאמץ את הקלילות הזו גם כגישה לטיול עם ילדים. לא למהר להיפגע, להתאכזב או לכעוס. לתאם ציפיות מראש, לקחת בחשבון שלא הכל יצא בדיוק כמו שרצינו אבל זה מה שיש – וזה , כרגע, הכי טוב שיכול להיות.

אז זהו…

שתהיה לכם טיסה נעימה…

תיהנו גם אם החלטתם להכנס למעבה היער…

בתוך היער...
בתוך היער…

ותיהנו גם אם אתם עסוקים בגלישת גלים…

גלישת גלים

ותיזהרו משיח לילי עם כרישים…

תערוכת עולם הכרישים - דגמים של כרישים

תהנו בחו”ל עם הילדים…

ותיישמו את הטיפים לאריזה של אילנית ארז.

Leave a Reply

Your email address will not be published.